Pielęgnacja

Rozszczep wargi i podniebienia to poważne wyzwanie pielęgnacyjne. W końcu prozaiczne, wydawałoby się, że wręcz podstawowe czynności, mogą okazać się sporym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z rozszczepem podniebienia.

Jak zatem powinna postępować osoba czy rodzice dziecka, dotkniętego tym schorzeniem? Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje na temat podstawowych trudności, wynikających z rozszczepu.

Rozszczep wargi i podniebienia a karmienie

Karmienie dziecka z rozszczepioną wargą będzie uzależnione od stopnia jego wady. Położna powinna dostosować odpowiednią metodę, której nauczy również rodziców. W przypadku karmienia piersią może wystarczyć już nawet specjalna osłonka na sutek, która ułatwi dziecku właściwe przyjmowanie pokarmu. Przy poważniejszej wadzie, niezbędna może okazać się specjalna butelka z krzyżowym nacięciem na smoczku. Najważniejszym jest to, żeby utrzymać płynność karmienia oraz, żeby pokarm trafiał w odpowiednie miejsce.

Aby zapobiegać dostawaniu się pokarmu do nosa, karmienie powinno przebiegać w pozycji pionowej dziecka – i w takiej pozycji należy pozostać co najmniej do pół godziny po ustaniu karmienia. Dzieciom często „ulewa się” pokarm, dlatego nie można dopuścić do tego, żeby mały pacjent miał się zacząć dusić – szczególnie poleca się w tym przypadku podkładać z jednej strony dziecka poduszkę za plecami, w łóżeczku, żeby maleństwo nie leżało na wznak. Dbajmy również o drożność nosa i nieurażanie rozszczepionego miejsca.

Czyszczenie rozszczepionej jamy ustnej

Rozszczep wargi i podniebienia bardzo często oznacza również rozmaite problemy z uzębieniem. Rzadko rośnie równo i prawidłowo. W dodatku zazwyczaj mamy do czynienia ze słabo rozwiniętym szkliwem, które jest jeszcze bardziej podatne na próchnicę. Taki stan rzeczy, bardzo utrudnia odpowiednią pielęgnację stomatologiczną. Dlatego najlepiej będzie myć dziecku zęby co najmniej dwa razy dziennie, a także unikać słodyczy – dzięki temu zredukujemy ryzyko niechcianej próchnicy.

Pamiętajmy również o korzystnym działaniu fluoryzacji, którą powinniśmy przeprowadzać zwłaszcza między szóstym miesiącem a ósmym rokiem życia pacjenta. Dzięki skrupulatnej higienie, zęby naszych dzieci pozostaną zdrowe i mocne.

Wada rozszczepieniowa stanowi daleko idącą w skutkach przypadłość, dlatego należy być świadomym tego, jak należy właściwie postępować przy tym schorzeniu, żeby jeszcze bardziej nie zaszkodzić swojemu dziecku.

Co po zabiegu chirurgicznym?

Proces gojenia kończy się mniej więcej od sześciu do ośmiu tygodni. Przez ten czas dziecko musi przyjmować pokarmy w formie płynnej – co jest trudne w przypadku większych dzieci, które są np. po zabiegu przeszczepu kości biodrowej do wyrostka zębodołowego.

W zdecydowanej większości przypadków czekają nas jeszcze wizyty u ortodonty, logopedy oraz laryngologa. Podobnie kontrolne konsultacje u chirurga.

Zdecydowaną zaletą przeprowadzania zabiegu w tak wczesnym wieku jest zwiększona zdolność do regeneracji tkanek u małego dziecka oraz operacja we wczesnym okresie niepamięci – dzięki temu pacjent nie będzie miał negatywnych traumatycznych wspomnień z tego okresu a dzięki wspólnej pracy rodziców i personelu medycznego możliwe jest stworzenie optymalnych warunków dla dziecka podczas zabiegu.